Budafok-Felsővárosi Jézus Szíve Plébánia

Erkölcstan vagy katolikus hit- és erkölcstan?

Mire írassam be a gyermekemet?

Mint ismeretes, 2013 őszétől heti egy órában kötelező tárgyként bevezetik az állami általános iskolákban az erkölcstan tantárgyat. Idén az első és az ötödik, majd ezután felmenő rendszerben a többi osztályban. Ugyanakkor azt is lehetővé teszi a törvény, hogy a szülők a saját vallási meggyőződésük szerinti hit- és erkölcstanra írassák be gyermeküket. A kormánynak ezzel az a célja, hogy erkölcsi válsággal küzdő korunkban fogódzót adjon a felnövekvő nemzedéknek, hogy helyes döntéseket tudjanak hozni életük minden területén.

Ehhez természetesen az is szükséges, hogy a szempontok, amelyek alapján a döntést hozzák, valóban helyesek legyenek.

A katolikus egyház katekétái évek óta tanítanak az iskolákban. Eddig különóraként, a délutáni játékidőben foglalkoztunk a gyerekekkel. Most órarendbe illesztve, az erkölcstan órával párhuzamosan tarthatjuk meg a hit- és erkölcstan órákat, ami nyilvánvalóan kedvezőbb a gyerekek számára. A katolikus egyház mellett természetesen más felekezetek is jelentkeztek az iskolákban. Szükséges tehát, hogy a katolikus szülők megfelelő számban jelezzék a szándékukat, hiszen a termek száma korlátozott, és az iskola elsősorban a nagyobb létszámú csoportoknak fog másik termet biztosítani.

Miért jó, ha gyermekünk számára a katolikus hit- és erkölcstant választjuk? Nagyon sok érvet sorolhatunk fel. Ezekből most csak néhányat ragadtunk ki:

• Megerősíti az otthon kapott értékeket.
  • A hívő közösség élményét adja meg a gyermeknek.
  • Megismerteti őt Jézus Krisztus szerető személyével, az Egyház és a Biblia tanításával.
  • Játékos formában segíti, hogy életkorának megfelelően növekedjék örömben és szeretetben.

Egyházunk mindent megtesz, hogy az állami iskolákban jelen tudjunk lenni Krisztus örömhírével. Közeleg a beiratkozás, amikor a szülőknek el kell határozniuk, hogy gyermekük számára milyen erkölcstant választanak. Környezetünkben képviseljük az Egyház szándékát, és tanúságtételünkkel segítsük a szülőket, hogy a katolikus hit- és erkölcstan mellett tudjanak dönteni.

Természetesen továbbra is várjuk a gyerekeket a templomban/plébánián a hittanórákon! Az iskolai hit- és erkölcstan óra egy plusz lehetőség gyermekeink vallási és morális nevelésében.

Ön itt van: Home Információ Hírek Erkölcstan vagy katolikus hit- és erkölcstan?